دیافراگم را می توان به عنوان روزنه ای در عدسی تعریف کرد که نور از آن عبور می کند تا وارد دوربین شود. اگر فقط به نحوه عملکرد چشمان خود فکر کنید، درک این مفهوم آسان است. همانطور که بین محیط های روشن و تاریک حرکت می کنید، عنبیه چشم شما منبسط یا کوچک می شود و اندازه مردمک شما را کنترل می کند.

در عکاسی، مردمک لنز شما دیافراگم نامیده می شود. می توانید اندازه دیافراگم را کوچک یا بزرگ کنید تا نور کمتر یا بیشتر به سنسور دوربین شما برسد. تصویر زیر یک دیافراگم در یک لنز را نشان می دهد:

دیافراگم می‌تواند با کنترل عمق میدان، به عکس‌های شما بعد ببخشد. در یک نقطه افراطی، دیافراگم پس‌زمینه‌ای تار با جلوه‌ی فوکوس کم عمق زیبا به شما می‌دهد.

از سوی دیگر، عکس های واضحی از پیش زمینه نزدیک تا افق دور به شما می دهد. علاوه بر این، نوردهی تصاویر شما را با روشن تر یا تیره تر کردن آنها تغییر می دهد.

چگونه دیافراگم بر نوردهی تاثیر می گذارد?

دیافراگم اثرات متعددی روی عکس های شما دارد. یکی از مهمترین آنها روشنایی یا نوردهی تصاویر شماست. با تغییر اندازه دیافراگم، مقدار کلی نوری که به سنسور دوربین شما می رسد – و در نتیجه روشنایی تصویر شما را تغییر می دهد.
یک دیافراگم بزرگ (یک دهانه باز) نور زیادی را از خود عبور می دهد و در نتیجه یک عکس روشن تر می شود. دیافراگم کوچک درست برعکس عمل می کند و عکس را تیره تر می کند.

چگونه دیافراگم بر عمق میدان تأثیر می گذارد?

یکی دیگر از تاثیرات مهم دیافراگم، عمق میدان است. عمق میدان مقدار عکس شما است که از جلو به عقب واضح به نظر می رسد. برخی از تصاویر دارای عمق میدان “نازک” یا “کم” هستند، جایی که پس‌زمینه کاملاً خارج از فوکوس است. سایر تصاویر دارای عمق میدان “بزرگ” یا “عمیق” هستند، جایی که هم پیش زمینه و هم پس زمینه واضح هستند.

مقاله مرتبط
استفاده مثبت از فضای منفی

F-Stop و F-Number چیست؟

تا اینجا فقط در مورد دیافراگم به صورت کلی مثل بزرگ و کوچک صحبت کردیم. با این حال، می‌توان آن را به‌عنوان عددی به نام «f-number» یا «f-stop» بیان کرد که حرف «f» قبل از عدد ظاهر می‌شود، مانند f/8.
به احتمال زیاد، قبلاً متوجه این موضوع در دوربین خود شده اید. در صفحه نمایش LCD یا منظره یاب، دیافراگم شما چیزی شبیه به این خواهد بود: f/2، f/3.5، f/8 و غیره. برخی از دوربین ها اسلش را حذف می کنند و f-stop را به این صورت می نویسند: f2، f3.5، f8 و غیره.
بنابراین، f-stop راهی برای توصیف اندازه دیافراگم برای یک عکس خاص است.

نحوه انتخاب دیافراگم مناسب

اگر می خواهید دیافراگم خود را به صورت دستی در دوربین خود برای عکس انتخاب کنید (که ما به شدت توصیه می کنیم)، دو حالت وجود دارد که کار می کنند: حالت اولویت دیافراگم و حالت دستی. حالت اولویت دیافراگم در اکثر دوربین ها به صورت “A” یا “Av” نوشته می شود، در حالی که دستی به صورت “M” نوشته می شود.