لنز دوربین یک لنز نوری یا مجموعه ای از عدسی ها است که به همراه بدنه و مکانیسم دوربین برای ایجاد تصاویری از اشیاء روی فیلم عکاسی یا سایر رسانه هایی که قادر به ذخیره سازی هستند.

لنز دوربین تفاوت عمده ای بین عدسی مورد استفاده برای دوربین عکاسی . دوربین فیلمبرداری وجود ندارد. اما جزئیات طراحی و ساخت متفاوت است.

یک لنز ممکن است به طور دائم روی دوربین ثابت شود. یا ممکن است با لنز هایی با فاصله های کانونی متفاوت .دیافراگم وسایر ویژگی های مختلف قابل تعویض باشد.

لنز دوربین چیست
لنز دوربین چیست

معنی ساده لنز چیست؟

لنز دوربین ابزاری است که برای رساندن نور به یک نقطه کانونی ثابت استفاده می شود.

در دوربین های فیلمی.لنز دوربین نور را به نوار فیلم می فرستد. در حالی که در دوربین های دیجیتال لنز دوربین نور را به یک سنسور هدایت می کند.لنز های دوربین از یک سری صفحات شیشه ای تشکیل شده اند.

لنز دوربین چیست
لنز دوربین چیست

ویژگی های لنز دوربین:

همه لنزها نور را فیلتر و فوکوس می کنند تا به درستی به سنسور یا نوار فیلم برخورد کند.

 با این حال، عوامل مختلفی وجود دارد که تعیین می کند لنز دوربین چگونه بر ظاهر و کیفیت عکس نهایی تأثیر می گذارد.

فاصله کانونی اندازه گیری فاصله (بر حسب میلی متر) بین نقطه همگرایی لنز شما و سنسور ضبط کننده تصویر است.

 محدوده فاصله کانونی یک لنز با یک عدد بیان می شود و این عدد به شما می گوید که دوربین شما چه مقدار از صحنه را می تواند ثبت کند.

 اعداد کوچکتر زاویه دید وسیع تری دارند و بیشتر صحنه را نشان می دهند. اعداد بزرگتر زاویه دید باریک تری دارند و کمتر نشان می دهند.

دیافراگم میزان بزرگی دهانه ای است که به نور اجازه ورود می دهد، که در f-stop بیان می شود. F-stop غیر منطقی هستند، زیرا هر چه عدد بزرگتر باشد، دهانه کوچکتر است.

به عنوان مثال، f/2.8 به دوربین دو برابر f4 و 16 برابر f11 نور وارد دوربین می‌کند. دیافراگم بر عمق میدان تأثیر می‌گذارد: دهانه‌های بزرگ‌تر عمق میدان کم‌تری ایجاد می‌کنند، در حالی که دهانه‌های کوچک‌تر باعث می‌شود که تصویر بیشتر در فوکوس باشد.

حداکثر دیافراگم لنزها حداکثر دیافراگم را روی بشکه نشان می‌دهند که نشان‌دهنده حداکثر عرضی است که دیافراگم لنز می‌تواند باز کند.

به طور معمول، لنزهایی با حداکثر دیافراگم بازتر قیمت کمی بالاتر دارند. لنز با حداکثر دیافراگم باز برای موقعیت های کم نور عالی است، بنابراین اگر به عکاسی در شب فکر می کنید، ممکن است ارزش سرمایه گذاری را داشته باشد.

لنز دوربین.عمق میدان. کنترل مقدار عکسی که در فوکوس است یکی از بهترین ابزارهای عکاس برای کمک به جلب نظر بیننده به جایی است که می خواهید.

 به عنوان مثال، مناظر معمولاً طوری عکس می‌گیرند که همه چیز در فوکوس باشد، بنابراین عکاسان با دیافراگم‌های کوچک (مانند f11 یا f16) عکس می‌گیرند. عمق میدان به دلیل حداکثر دیافراگم بسته به نوع لنز متفاوت است.

لنز دوربین چیست
لنز دوربین چیست

5 نوع اصلی لنز

دو دسته اصلی از لنزهای دوربین وجود دارد:

1. لنزهای پرایم. پرایم ها فاصله کانونی لنز ثابتی دارند که باعث می شود سریعتر و واضح تر شوند.

 در حالی که لنزهای پرایم به دلیل فاصله کانونی ثابت انعطاف‌پذیری کمتری دارند، سریع و سبک وزن هستند و سفر با آن‌ها را آسان می‌کند.

2. لنزهای زوم. زوم‌ها از مجموعه‌ای از لنزها استفاده می‌کنند تا فاصله‌های کانونی متفاوتی را از یک لنز منفرد ایجاد کنند که باعث انعطاف‌پذیری بیشتر اما نه به آن سرعت می‌شود.

آنها حاوی شیشه بیشتری هستند که به انعطاف پذیری آنها کمک می کند، اما همچنین تمایل دارند بزرگتر و سنگین تر از لنزهای پرایم باشند.

در هر دو نوع لنز پرایم و زوم، لنزهای متنوعی وجود دارد که همگی با فواصل کانونی متفاوت هستند.

لنز دوربین چیست
لنز دوربین چیست

1. لنزهای ماکرو

این نوع لنز دوربین برای ایجاد عکس های بسیار نزدیک و ماکرو استفاده می شود. آنها طراحی منحصر به فردی دارند که به آنها اجازه می دهد تصاویر واضحی را در فاصله بسیار نزدیک ایجاد کنند.

 این لنزها برای عکاسی از طبیعت عالی هستند و شما را قادر می سازند تا جزئیات بسیار زیادی را در یک تصویر ثبت کنید.

2. لنزهای تله فوتو

لنزهای تله فوتو نوعی لنز زوم با چندین نقطه کانونی هستند. این نوع لنزها برای جداسازی سوژه ای که دور است بسیار عالی هستند.

 با این حال، چنین بزرگنمایی بزرگ به قیمت میدان دید باریکتر است. همانطور که از تلسکوپ برای تماشای ستارگان و سیارات استفاده می کنید، از لنز تله فوتو برای فوکوس روی اجسام دور استفاده می شود.

 بسیاری از عکاسان ورزشی از لنزهای تله فوتو برای ایجاد حس صمیمیت با سوژه های موجود در زمین (بازیکنان) در حالی که در کنار زمین ایستاده اند یا در سفید کننده ها استفاده می کنند.

 انواع مختلفی از لنزهای تله فوتو وجود دارد و برخی می توانند بسیار بزرگ، سنگین و گران قیمت باشند، بنابراین برای انتخاب لنز تله فوتو مناسب کمی وقت بگذارید.

لنز دوربین چیست
لنز دوربین چیست

3. لنزهای واید

لنزهای واید زاویه باز برای قرار دادن یک منطقه بزرگ در کادر شما ایده آل هستند. این به ویژه برای عکاسی منظره یا عکاسی خیابانی مفید است.

با لنزهای واید، تقریباً همه چیز در فوکوس است، مگر اینکه سوژه شما بسیار نزدیک به لنز باشد.

4. لنزهای استاندارد

از لنزهای استاندارد می توان برای انواع مختلف عکاسی استفاده کرد. فاصله کانونی آنها در وسط قرار می گیرد، معمولاً بین 35 تا 85 میلی متر.

لنز زوم در این محدوده دارای فاصله کانونی کافی در انتهای پایین برای گرفتن زاویه بازتر، عکس فول فریم و فاصله کانونی کافی در انتهای بالایی برای زوم کردن روی سوژه ها خواهد بود.

5. لنزهای تخصصی

در نهایت، برخی از لنزهای دوربین تخصصی تری وجود دارند که می توانند ظاهر و احساس منحصر به فردی را به عکس های شما ببخشند.

 انواع مختلفی از لنزهای دوربین تخصصی وجود دارد. اما چند نمونه از برجسته ترین آنها عبارتند از:

لنز چشم ماهی. عدسی چشم ماهی یک لنز با زاویه فوق عریض است که می تواند شعاع 180 درجه را در اطراف خود بگیرد.

لنزهای چشم ماهی به این دلیل نامگذاری شده اند که میدان دید تصویر را مخدوش می کنند و حتی یک اتاق در خانه را شبیه حباب می کنند.

لنز شیفت شیفت. لنز شیب‌دار چشم‌انداز را مخدوش می‌کند، و باعث می‌شود اشیا کوچک‌تر از آنچه هستند به نظر برسند – تقریباً انگار اسباب‌بازی هستند.

لنز مادون قرمز. این لنزها به جای پرسپکتیو با نور بازی می کنند و تمام امواج نور به جز مادون قرمز را برای یک جلوه بصری منحصر به فرد فیلتر می کنند.

مقاله مرتبط
آموزش عکاسی ماکرو

اندازه و مشخصات لنز رایج

لنز 16 میلی متری

زاویه دید: بسیار وسیع

توضیحات: نمای بسیار گسترده از جهان. عالی برای عکاسی منظره

عمق میدان: همه چیز در تمرکز است. داشتن عمق میدان کم غیرممکن است.

تحریف فضا: باعث می شود اشیا دورتر از آنچه هستند به نظر برسند. در اندازه هر چیزی که به دوربین نزدیک است اغراق می کند.

لنز دوربین چیست
لنز دوربین چیست

لنز 35 میلی متری

زاویه دید: عریض

توضیحات: تقریباً چیزی که یک تلفن همراه می تواند ثبت کند. عالی برای عکاسی خیابانی

عمق میدان: تقریباً همه چیز در فوکوس است مگر اینکه سوژه شما خیلی نزدیک به دوربین باشد.

اعوجاج فضا: اعوجاج فضایی کمتری نسبت به یک لنز بسیار واید، اما همچنان باعث می‌شود که چیزها دورتر از آنچه هستند به نظر برسند.

لنز 50 میلی متری

زاویه دید: معمولی

توضیحات: تقریباً آنگونه که چشم انسان دنیا را می بیند. تقریباً برای هر نوع عکاسی مناسب است.

عمق میدان: بسته به محدوده دیافراگم، داشتن عمق میدان کم یا عمیق آسان است.

تحریف فضا: خیلی کم یا هیچ.

لنز 85 میلی متری

زاویه دید: تله فوتو متوسط

توضیحات: برای جداسازی سوژه از پس زمینه عالی است. برای عکاسی پرتره خوبه

عمق میدان: به راحتی می توان به عمق میدان کم دست یافت.

تحریف فضا: باعث می شود اشیا نزدیکتر از آنچه هستند به نظر برسند.

لنز 200 میلی متری

زاویه دید: تله فوتو

توضیحات: ایده آل برای انتخاب سوژه های دور، روشی که تلسکوپ انجام می دهد. برای فشرده سازی سوژه و پس زمینه خوب است.

عمق میدان: اغلب دارای عمق میدان کم است، مگر اینکه هر چیزی که عکاسی می کنید بسیار دور باشد.

تحریف فضا: باعث می شود اشیا به طور قابل توجهی نزدیکتر از آنچه هستند به نظر برسند.

لنز دوربین چیست
لنز دوربین چیست

هنگام خرید لنز دوربین چه نکاتی را باید در نظر گرفت

چند فاکتور مهم وجود دارد که باید هنگام سرمایه گذاری روی یک لنز دوربین جدید در نظر گرفت.

هزینه. لنزها می توانند خیلی سریع گران شوند. اگر هزینه برای شما نگران کننده است. یک لنز زوم با طول متوسط را در نظر بگیرید – برای مثال یک لنز 24-70 میلی متری (f/2.8).

 این یک لنز اسب کاری است که در موقعیت های مختلف، از پرتره گرفته تا منظره، به خوبی کار می کند.

اندازه و وزن. یکی دیگر از عوامل مهمی که در هنگام خرید لنز باید در نظر گرفت این است که چقدر بزرگ و سنگین خواهد بود. یک لنز تله فوتو بزرگ می تواند تا 10 پوند وزن داشته باشد.

هدف دوربین و لنز خود را در نظر بگیرید. اگر صرفاً برای گرفتن عکس از تعطیلات است، یک عکس سبک تر و فشرده تر انتخاب کنید. اما اگر مثلاً عکاس سفر یا حیات وحش هستید، تله فوتو برای گرفتن آن عکس‌های نادر از دور مهم است.

امکانات. علاوه بر مشخصات لنز دوربین که در بالا توضیح داده شد، برخی از لنزها ویژگی ها و عملکردهای بیشتری را ارائه می دهند.

به عنوان مثال، بسیاری از لنزها دارای ویژگی فوکوس خودکار داخلی هستند که می تواند به شما کمک کند به راحتی فوکوس مناسب برای سوژه خود را بدست آورید.

لنز دوربین چیست
لنز دوربین چیست

لنزهای دیگر فوکوس دستی را ارائه می دهند که استفاده از آن دشوارتر است، اما برای موقعیت های خاص مانند شرایط نور کم مناسب تر است.

سازگاری. همه لنزها با هر برند یا مدلی از دوربین کار نمی کنند. به عنوان مثال، لنز نیکون با دوربین کانن یا سونی به خوبی کار نمی کند.

 مگر اینکه آداپتور داشته باشید (و حتی در آن زمان، همه ویژگی ها کار نمی کنند). قبل از خرید لنز دوربین، با سازنده لنز مشورت کنید تا مطمئن شوید لنز انتخابی شما با بدنه دوربین شما سازگار است.

چه تازه شروع به کار کرده باشید و چه رویای حرفه ای شدن را دارید، عکاسی به تمرین فراوان و مقداری صبر و شکیبایی نیاز دارد. هیچ کس این را بهتر از جیمی چین، عکاس مشهور نشنال جئوگرافیک نمی داند.

 در کلاس کارشناسی ارشد جیمی چین در مورد عکاسی ماجراجویی، او رویکردهای خلاقانه متفاوتی را برای عکس‌های تجاری، گسترش سرمقاله، و پروژه‌های هیجانی باز می‌کند و دیدگاه ارزشمندی در مورد اینکه چگونه عکاسی خود را به ارتفاعات جدیدی برسانید، ارائه می‌کند.

لنز دوربین چیست
لنز دوربین چیست

آناتومی یک لنز دوربین

عناصر لنز قطعات شیشه ای شکلی هستند که نور را به روش های خاصی خم می کنند. هر عنصر عملکرد متفاوتی دارد و با هم هماهنگی دارند.

برخی از این قطعات به لوله عدسی ثابت می شوند و برخی دیگر متحرک هستند. اینها به شما امکان بزرگنمایی، فوکوس یا کمک به تثبیت تصویر را می دهند.

فاصله کانونی چیست؟

وقتی نور از دوربین شما عبور می کند، تصویر وارونه می شود. این همان روشی است که چشمان ما دنیا را می بیند. در مورد ما، مغز ما تصویر را می چرخاند.

در داخل دوربین یک پنتاپریسم وجود دارد که تصویر را به سمت بالا برمی‌گرداند. همانطور که می بینید.

 یک تقاطع در داخل لنز وجود دارد. این تقاطع همگرایی بین خطوط نوری است که از سوژه خود دریافت می کنیم.

چرا فاصله کانونی مهم است؟

فاصله کانونی یک لنز دوربین میدان دید آن را تعیین می کند. این همان چیزی است که یک لنز واید، استاندارد یا تله فوتو را می سازد.

محل قرارگیری نقطه همگرایی را در نظر بگیرید. هرچه به سنسور تصویربرداری نزدیکتر باشد، جسم کوچکتر به نظر می رسد.

تصور کنید نقطه همگرایی بسیار دورتر از سنسور تصویربرداری باشد. این باعث می شود که موضوع بسیار بزرگتر به نظر برسد.

همانطور که می بینید. فاصله کانونی کوتاه، میدان دید وسیعی ایجاد می کند. لنزهایی با فاصله کانونی کوتاه‌تر به لنزهای “واید” معروف هستند.

مخالفش هم درست است. فاصله کانونی زیاد میدان دید باریکی ایجاد می کند. این لنزها به لنزهای تله فوتو معروف هستند.

چگونه سنسورهای برش بر لنزهای دوربین تأثیر می گذارند؟

هواپیمای فیلم در دوربین های فیلم 35 میلی متری در یک اندازه عرضه شد. این سوراخ 24×36 میلی متری اجازه می دهد فیلم به درستی در معرض دید قرار گیرد. امروزه با دوربین‌های دیجیتال، این اندازه‌های سنسور دارای طیف وسیعی هستند.

در اینجا، ما در مورد اینکه چگونه اندازه سنسور دوربین بر برش صحنه شما تأثیر می گذارد صحبت خواهیم کرد.

لنز دوربین چیست
لنز دوربین چیست

Crop Factor چیست؟

ممکن است عبارات فول فریم، 35 معادل، APS-C یا سنسور برش خورده را بشنوید. تفاوت بزرگ این است که شما در واقع چه چیزی را از صحنه خود می گیرید.

لنز دوربین یک فول فریم یا معادل 35 میلی متری همان چیزی است. اگر دوربینی به‌عنوان فول فریم فهرست شده باشد، حسگر اندازه دوربین‌های آنالوگ 35 میلی‌متری دارد: 36x24 میلی‌متر.

مقاله مرتبط
راهنمای کامل مبتدیان برای عکاسی با هواپیماهای بدون سرنشین

سنسورهای APS-C، Micro Four Thirds و 1 اینچی در مقایسه با یک سنسور فول فریم برش داده می شوند.

APS-C (به جز Canon) دارای اندازه 25.1×16.7 میلی متر است. برای رسیدن به 36x24mm، باید عدد را در 1.5 ضرب کنید. این به APS-C ضریب برش 1.5 برابر می دهد.

APS-C (Canon) دارای اندازه 22.5×15 میلی متر است. برای رسیدن به 36x24mm، باید عدد را در 1.6 ضرب کنید. این به APS-C ضریب برش 1.6x می دهد.

Micro Four Thirds (MFT) دارای اندازه سنسور 18×13.5 میلی متر است. برای رسیدن به 36x24mm، باید عدد را در 2 ضرب کنید. این به سیستم های Four-Thirds ضریب برش 2x می دهد.

روش کار یک سنسور برش به این صورت است که فاصله کانونی لنز را بزرگ می کند. یک لنز 35 میلی متری با ضریب برش 1.5 برابری نیکون به 50 میلی متر تبدیل می شود.

تفاوت بین لنزهای زوم و پرایم

چه با زاویه دید عریض، چه استاندارد و چه تله- هر لنز در یکی از دو دسته قرار می گیرد. بزرگنمایی یا پرایم

لنزهای زوم اجازه می دهند نقطه همگرایی از سنسور نزدیک یا دورتر شود.

عدسی با فاصله کانونی ثابت یک لنز پرایم است.

پیچیدگی لنزهای زوم منجر به کاهش کیفیت می شود. همچنین به شما اجازه نمی دهند دیافراگم خود را به اندازه لنزهای پرایم باز کنید.

باید برای لنزهای زوم با همان کیفیت و روشنایی تصویر مانند لنزهای پرایم هزینه بیشتری صرف کنید.

دیافراگم لنز

لنز دوربین دیافراگم یکی دیگر از دلایلی است که عکاسان یک لنز را به لنزهای دیگر ترجیح می دهند.

کلمه دیافراگم به معنای باز شدن، سوراخ یا شکاف است و اندازه حلقه دیافراگم یک لنز را توصیف می کند.

این جایی است که نور از آن عبور می کند و راه خود را به سنسور دوربین باز می کند. دیافراگم مانند مردمک چشم ما عمل می کند. هر دو میزان نور وارد شده به دوربین یا چشم را کنترل می کنند.

اعداد دیافراگم کسری از قطر دیافراگم و فاصله کانونی یک لنز هستند. می بینیم که f-stop به صورت f/2 یا f/11 نوشته می شود.

اگر صحنه ای را با لنز با فاصله کانونی 100 میلی متری f/2 می گیرید، قطر لنز شما 50 میلی متر است.

عدد f بزرگتر می شود، اما دیافراگم کوچکتر می شود. مقدار f/2 بزرگتر از f/4 است که دو استاپ روشن تر از f/8 است.

دیافراگم چگونه بر لنزها تأثیر می گذارد؟

در مورد انتخاب لنز، مهمترین عامل حداکثر دیافراگم است. این عدد روی لنز نوشته شده و در مشخصات آن درج شده است.

بزرگ ترین دیافراگم بیانگر میزان “روشن” بودن لنز است. روشن تر بهتر است

اغلب، عدد f کمتر به معنای کیفیت تصویر بهتر است. به عنوان مثال، می‌توانید انتظار داشته باشید که لنز f/1.2 از نظر قدرت تفکیک بهتر از لنز f/1.8 عمل کند.

دیافراگم متغیر چیست؟

دیافراگم های متغیر حداکثر دیافراگم های متفاوتی هستند (کوچکترین f/stop) که لنز شما از آنها استفاده می کند. این بستگی به میزان بزرگنمایی شما دارد.

دیافراگم می تواند موانعی را در مورد لنزهای زوم ایجاد کند. بیایید به عنوان مثال از یک لنز 70-300 میلی متری f/4-5.6 استفاده کنیم.

در 70 میلی متر، می توانید از دیافراگم f/4 استفاده کنید. 70 تقسیم بر 4 برابر 17.5 میلی متر است.

با بزرگنمایی تمام طول، از فاصله کانونی 70 میلی‌متری به 300 میلی‌متر می‌رسیم. تصاویری که می گیرید 4.3 درصد بزرگنمایی می شوند. در 300 میلی متر، حداکثر دیافراگم شما f/5.6 است که قطر آن 5.4 میلی متر است.

اما چرا لنز نمی تواند در تمام محدوده زوم f/4 باشد؟ در 300 میلی متر، دیافراگم f/4 75 میلی متر خواهد بود.

این برای قرار گرفتن در بدنه باریک لنز بسیار بزرگ است.

بسیاری از عکاسان این لنزها را ضعیف می بینند و از آنها اجتناب می کنند. این لنزها تنوع بیشتری دارند، اما معایب خود را نیز دارند. به طور کلی، کیفیت تصویر را قربانی می کنید.

لنزهای دیافراگم غیر متغیر مزایای قابل توجهی دارند. تصویر و کیفیت ساخت بهتری نسبت به همتایان خود دارند.

علامت گذاری لنز چیست

اعدادی که روی یک لنز پیدا خواهید کرد همگی بسیار مهم هستند. اولین عدد معمولاً فاصله کانونی لنز دوربین است.

 این عدد بر حسب میلی متر نشان داده می شود.

اگر یک عدد را به جای یک محدوده می بینید، به این معنی است که آن یک لنز اول است. می تواند 24 میلی متر، 50 میلی متر، 85 میلی متر یا چیزی مشابه باشد.

یک محدوده فاصله کانونی دارای دو عدد خواهد بود که با یک خط تیره از هم جدا شده اند. 24-70 میلی متر مثال خوبی است.

عدد دومی که روی یک لنز پیدا می کنید معمولاً حداکثر دیافراگم لنز است. اگر یک عدد دارید، به این معنی است که لنز زوم شما حداکثر دیافراگم ثابتی دارد.

لنزهای پرایم دارای حداکثر دیافراگم متغیر نیستند.

اگر دو عدد دارید که با یک خط تیره از هم جدا شده اند، به این معنی است که لنز زوم شما دارای حداکثر دیافراگم متغیر است. چیزی شبیه این “f/4-5.6” خواهد بود.

چه علائم دیگری را می توانید روی لنز خود پیدا کنید؟

∞ – 0.5 متر – گاهی اوقات ممکن است یک نماد بی نهایت، سپس یک خط تیره و سپس نشانگر فاصله پیدا کنید.

 این محدوده فوکوس لنز است. این نشان دهنده نزدیک ترین فاصله فوکوس لنز است.

IS (Canon) / VR (Nikon) / OSS (Sony) – اینها مخفف تثبیت‌کننده تصویر، کاهش لرزش و SteadyShot اپتیکال هستند.

این بدان معناست که لنز شما دارای یک عنصر لنز شناور داخلی به همراه موتورها و لوازم الکترونیکی است.

 این لنزها هر حرکت یا لرزشی را حس کرده و با آن مقابله می کنند.

Ø – علامت ø روی یک لنز معمولاً با یک عدد دنبال می شود. این قطر جلوی لنز است. همچنین اندازه فیلتری را که می توانید روی لنز استفاده کنید مشخص می کند. دانستن این عدد هنگام خرید فیلترهای پیچی ضروری است.

Asph / ASP – این مخفف Aspherical است. نشان می دهد که لنز دارای عدسی های غیر دایره ای در داخل است.

 از این عناصر لنز می توان برای کاهش انحرافات کروی استفاده کرد.

ماکرو / CRC (تصحیح محدوده نزدیک) – این علامت به این معنی است که لنز به طور خاص طراحی شده است تا در فاصله نزدیک واضح باشد.

USM/HSM/SWM – موتور اولتراسونیک، موتور پرسرعت و موتور موج بی صدا موتورهای ارتعاشی اولتراسونیک هستند که به شما امکان فوکوس خودکار سریعتر را می دهند.

مقاله مرتبط
بهترین دیافراگم و فاصله کانونی برای پرتره چیست؟

 لنزهایی که در محصولات رده بالاتر استفاده می شوند بسیار کم صداتر از لنزهای ارزان تر هستند.

DX (Nikon) / EF-S (Canon) / E (Sony) – این لنزها به صراحت برای بدنه های دوربینی که کوچکتر از فول فریم هستند ساخته شده اند. سنسورهای اندازه APS-C دارای ضریب برش هستند.

 این لنز دوربین با در نظر گرفتن سنسور کوچکتر، فاصله کانونی را به شما می دهند. اینها کوچکتر و سبکتر از خواهر و برادرشان هستند اما نمی توان آنها را در دوربین های فول فریم استفاده کرد.

دیگر – تولیدکنندگان لنز از تعداد زیادی علامت روی لنزهای خود استفاده می کنند. Canon دوست دارد لنزهای حرفه‌ای خود را با علامت L قرمز مشخص کند و سیگما از EX برای لنزهای حرفه‌ای و انحصاری خود استفاده می‌کند.

تمرکز داخلی و خارجی چیست؟

دو نوع مختلف فوکوس وجود دارد – داخلی و خارجی. می‌دانید که آیا فوکوس خارجی دارید، زیرا وقتی فوکوس می‌کنید، عنصر جلویی لنز گسترش می‌یابد.

دانستن این موضوع برای فیلترها، به خصوص فیلترهای پلاریزه مفید است.

اگر لنز دوربین شما هنگام فوکوس می چرخد، باید قبل از تنظیم کردن فیلترها روی جلوه دلخواه خود فوکوس کنید.

شاخص های فاصله چیست؟

لنزها، به ویژه آنالوگ ها، دارای نشانگرهای فاصله داخلی هستند. اینها برای تمرکز هستند، به خصوص زمانی که نیاز دارید تا بی نهایت تمرکز کنید.

 دقیقا دقیق نیستند. اما آنها راهنمای خوبی برای دانستن اینکه لنز را به کدام سمت بچرخانید تا در یک فاصله خاص فوکوس کنید.

شاخص های عمق میدان چیست؟

لنزهایی که نشانگر فاصله دارند معمولاً نشانگر عمق میدان نیز دارند. اینها به عنوان “22”، “11” و “8” مشخص شده اند. این اعداد ممکن است بسته به لنز، طراحی و خواص آن متفاوت باشد.

چیزی که این نشانه‌ها مشخص می‌کنند این است که چه مقدار از صحنه شما در یک دیافراگم خاص فوکوس می‌کند.

لنز دوربین اینها همیشه در رابطه با نشانگرهای فاصله و حلقه دیافراگم هستند. پس همیشه اینها را با هم بررسی کنید.

پایه های لنز چیست؟

لنز شما از طریق پایه های لنز به بدنه دوربین شما متصل می شود. سه نوع اصلی از پایه‌ها وجود دارد: پیچی (در دوربین‌های آنالوگ)، در آنالوگ‌های فرمت متوسط از حلقه قفلی استفاده می‌کنند و سومی اتصال سرنیزه‌ای است.

دو مورد اول این روزها به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند، اما ممکن است با آنها در لنزهای قدیمی روبرو شوید.

مزایای اتصالات سرنیزه باعث می شود لنزها سریعتر تغییر کنند. آنها روی بدنه دوربین به روشی بسیار ایمن تر محکم می شوند.

اتصالات سرنیزه همچنین امکان اتصال الکترونیکی بین دوربین و لنز را فراهم می کند. این همان چیزی است که امکان فوکوس خودکار و کنترل الکترونیکی دیافراگم را فراهم می کند.

هر سازنده دوربین دارای پایه لنز مخصوص به خود است. این به جز پایه چهار سومی است که توسط چندین سازنده پشتیبانی و استفاده می شود.

لنز دوربین همچنین می توان آداپتورهایی را خریداری کرد تا از لنزهای یک سازنده بر روی بدنه دوربین سازنده دیگر استفاده شود.

تثبیت تصویر چیست؟

بسیاری از لنز دوربین مدرن دارای لرزشگیر داخلی هستند. این ویژگی به شما امکان می دهد صحنه هایی را که قبلاً چالش برانگیز بودند، به صورت دستی ضبط کنید.

 این فناوری از جدیدترین حسگرها و موتورهای ژیروسکوپی برای تثبیت هرگونه حرکت در عناصر لنز استفاده می کند.

لنزهای تله فوتو لنزهایی هستند که دارای لرزشگیر تصویر هستند.

 این به این دلیل است که فواصل کانونی طولانی تر از لرزش دست ها بدتر از لرزش دوربین آسیب می بیند. ممکن است تصاویر شما تار شوند.

قانون این است که با سرعت شاتر کمتر از فاصله کانونی عکاسی کنید. لنزهای 50 میلی متری دارای محدودیت 1/60 ثانیه هستند و لنزهای 300 میلی متری دارای محدوده 1/250-1/300 هستند.

 IS به شما امکان می دهد این تنظیمات را به چیزی دوستانه تر کاهش دهید.

برخی از دوربین ها دارای لرزشگیر داخلی هستند. این کار هر یک از لنزهای شما را به یک چشم ثابت تبدیل می کند.

همه لرزش ها با تثبیت کننده تصویر کاهش نمی یابد. محدودیتی برای حرکت این عنصر لنز شناور وجود دارد.

علاوه بر این، حرکات دوربینی که می‌خواهید حفظ شوند ممکن است حذف شوند. به عنوان مثال، عکس های متحرک چندان خوب کار نمی کنند.

تثبیت کننده تصویر کاملاً تشنه انرژی است. باتری های شما ممکن است به اندازه معمول دوام نداشته باشند.

 زمانی که از آن استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید.

لنز دوربین چیست
لنز دوربین چیست

برای چه فیلترهایی خوب است؟

اکثر لنزها دارای یک رشته فیلتر در قاب جلویی هستند. فیلترها طیف وسیعی از گزینه‌های مختلف را پوشش می‌دهند، از جمله افزودن رنگ‌ها یا تاریک کردن یک صحنه.

موضوعات فیلتر

هر فیلتر رشته ای اندازه متفاوتی دارد، بنابراین انتخاب صحیح آن بسیار مهم است. روی فیلتر، اندازه نخ را خواهید دید که چیزی شبیه به Ø=68 میلی متر خواهد بود. مزیت قابل توجه در اینجا این است که می توانید از این فیلترها به عنوان محافظ لنز استفاده کنید.

بسیاری از عکاسان یک نورگیر یا فیلتر UV را در جلو اضافه می کنند.

این کار هرگونه خراش، رنگ، کثیفی یا برآمدگی را که روی عنصر لنز جلویی تأثیر می گذارد، متوقف می کند.

فیلترهای عدسی پلاریزه دایره ای (CPL) و فیلترهای چگالی خنثی (ND) دو فیلتر رایج دیگر هستند.

فیلترهای کشویی

فیلترهای کشویی یا فیلترهای مربعی در یک نگهدارنده قرار می گیرند – نگهدارنده در قاب لنز پیچ می شود.

مزیت در اینجا این است که هر فیلتری که استفاده می کنید لازم نیست به لنز پیچ شود. این یک گزینه ارزان‌تر است، اما نسبت به رشته‌های فیلتر بسیار کاربردی‌تر است.

فیلترهای عقب

برخی از لنز دوربین فیلترهای جلوی لنز را نمی پذیرند. این امر به ویژه در مورد لنزهای تخصصی، مانند لنزهای با زاویه دید شدید/لنزهای چشم ماهی صادق است.

جلوی این لنزها گرد است که فضایی برای فیلتر جلوی سنتی باقی نمی گذارد. برخی از این لنزها دارای یک شیار در پشت لنز هستند که در آن فیلتر می توان اضافه کرد.

هود لنز

هنگامی که نور مستقیم خورشید به لنز شما برخورد می کند، “شعله ور” یا “نقاط داغ” ایجاد می کند.

خورشید ممکن است با زاویه برخورد کند زیرا شما مستقیماً از خورشید عکس می گیرید. هود لنز مانع از خراب شدن نور مستقیم محیط در تصاویر شما می شود.

کنترل چنین چیزی هنگام استفاده از لنزهای زاویه باز با میدان دید 84 درجه دشوار است. برخی از لنزهای فوق عریض دارای هود لنز از قبل داخلی هستند.